اضافه وزن در کوهنوردان
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳
0 نظر
625 بازدید

اضافه وزن در کوهنوردان

انجمن پزشکی کوهستان ایران: معمولا کوهنوردان نه تنها از اضافه وزن برخوردار نیستند بلکه با کاهش وزن هم همراه هستند. و اکثرا از تناسب اندام خوبی برخوردارند ولی نظر یکی از کارشناسان تغذیه ورزشی را بد نیست در این زمینه بدانید.
از نظر عامه مردم، ورزشکاران افرادي هستند که وزن بدن آن ها در محدوده اي مشخص تنظيم و به آساني حفظ مي گردد. اين تصور همواره صادق نبوده و بر اساس مطالعات متعدد، ورزشکاران براي کاهش و يا افزايش وزن و بافت چربي در بدن خويش با مشکلات فراواني مواجه هستند.

 به گزارش روابط عمومی هیأت پزشکی ورزشی استان فارس دکتر اسکندر رحیمی مسئول کمیته تغذیه هیأت پزشکی ورزشی استان فارس ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: اغلب افزايش وزن و يا چربي زيادي در بدن براي سلامتي فرد زيانبار مي باشد، ولي به طور معمول ميزان چربي مطلوب و مورد قبول براي ورزشکاران کمتر از مقادير در نظر گرفته شده براي افراد عادي و حدود 5-15 درصد ميباشد در حاليكه در افراد عادي حدود 25-30 در صد است .

 مسئول کمیته تغذیه هیأت پزشکی ورزشی افزود: ورزشکاران و مربيان آن ها همانند ساير گروه هاي جامعه در معرض برداشت هاي غلط و اطلاعات نادرست پيرامون رژيم هاي غذايي و وزن بدن مي باشند. در برخي موارد، روش هايي که توسط اين افراد براي کاهش وزن به کار مي روند، نادرست و زيان آور مي باشند .

وی در ادامه بیان داشت: علاوه بر اين کاهش وزن بيش از حد طبيعي در برخي رشته هاي ورزشي نظير ژيمناستيک، براي سلامتي فرد مُضر است و احتمال بروز آسيب به عملکرد ورزشي و حتي پيدايش اثرات روان شناختي را در پي دارد. 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر