اورست: تغییر مسیر صعود؛ بازگشت به مسیر اولیه در آبشاریخی خومبو
شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۳
0 نظر
1456 بازدید

اورست: تغییر مسیر صعود؛ بازگشت به مسیر اولیه در آبشاریخی خومبو

در پی حادثه منجر به مرگ 16 شرپای راهنما در فصل صعود 2014، اینک دولت نپال تصمیم گرفته است مسیر صعود را در آبشاریخی خومبو تغییر دهد.

آبشاریخی خومبو به عنوان سخت ترین بخش مسیر گردنه جنوبی اورست شناخته می شود. این آبشار در پایین ترین بخش یخچال خومبو قرار دارد و مسیری پر از پرتگاه ، بلوک ها ی یخی و شکاف های عمیق است. بدتر از همه اینکه طبیعت این بخش از مسیر دائما در حال تغییر است – برج های یخی فرو می ریزند و شکاف های یخی جدید ایجاد می شوند. 

از دهه 1990 تا کنون مسیر قرمز رنگ که در عکس می بینید مسیر عبور از آبشار یخی خومبو بوده است. این  مسیر پر پیچ و خم که در شانه غربی یخچال قرار دارد با طناب های ثابت و نردبانها، بیس کمپ را به کمپ 1 متصل می کرد و ظاهرا آسان تر از مسیر اصلی ( مسیر سبز رنگ ) بوده است. اما تغییر شرایط محیط ، افزایش خطر بهمن و وقوع بهمن مرگبار سال گذشته باعث شده تا دوباره طناب ها و نردبان ها به مسیر  اصلی ( مسیر سبزرنگ ) بر گردند، با این امید که ایمنی بیشتری ایجاد شود.

مسیر اولیه یا همان مسیر اصلی ( مسیر سبز رنگ ) از مسیر شانه غربی ( مسیر قرمز رنگ ) فنی تر و زمانبرتر است اما ثبات آن بیشتر است. بعلاوه، از ریزشی های یخچال های معلق در مسیر شانه غربی دور است. 

در هر فصل صعود شرپا ها 30 تا 40 بار این مسیر را طی می کنند و این خود احتمال برخورد با بهمن را بیشتر می کند. مطابق گزارش BBC فقط در همین آبشاریخی خومبو حدود 40 کوهنورد؛ و عموما شرپا؛ جان خود را از دست داده اند.

یکی از خواسته های شرپاها این بود که بارها و تجهیزات توسط هلی کوپتر از بیس کمپ به کمپ 1 منتقل شود. این امر موجب می شد تا رفت و آمد کمتری بین بیس کمپ و کمپ 1 صورت گیرد؛ اما با این خواسته موافقت نشد. دولت نپال به خاطر شکننده بودن محیط کوهستان، استفاده از هلی کوپتر را، حتی برای نجات، در ارتفاعات بالای بیس کمپ ممنوع کرده است.

در هر حال تغییر مسیر مورد استقبال کوهنوردان و شرپاها قرار گرفته است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر