با میوه ها و سبزی های بهاری سوخت وساز بدن خود را افزایش دهید
یکشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
0 نظر
1268 بازدید
با میوه ها و سبزی های بهاری سوخت وساز بدن خود را افزایش دهید

فصل بهار است و  وبا وارد شدن این فصل میوه ها هم تغییر کردند  و می توانید از آنها به شیوه های گوناگون  استفاده کنید. ممکن است باور نکنید ولی مصرف بعضی از این میوه ها می تواند به آسانی  سوخت و ساز بدن را افزایش دهد.

برای آن که سیستم بدنی شما به درستی فعالیت کند به انواع ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی نظیر فیبر، پروتئین، چربی و کربوهیدراتهای سالم نیاز دارد.

در زیر به برخی از این میوه ها و سبزیجات و خواص آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. تربچه:
  آب تربچه به تنهایی می تواند متابولیسم بدنتان را افزایش دهد. این ماده سرشار از آب بوده و میزان کالری آن بسیار کم است و می تواند طعم خوبی به سالاد بدهد.
 2. مارچوبه
  این سبزی بسیار کم کالری و در عین حال مغذی است؛ هر پیمانه مارچوبه پخته شده تنها حاوی 30 کالری است؛ اما بیشتر از 73% از ویتامین C، 180% ویتامین K و 61% از اسید فولیک مورد نیاز روزانه بدن شما را تامین می کند. در بین باقی مواد مغذی گفته می شود ویتامین C نقش بخصوصی در چربی سوزی دارد به شرط آنکه با ورزش و فعالیت بدنی همراه باشد. همچنین مارچوبه مدر است به همین دلیل می تواند سدیم مازاد در بدن را نیز دفع کند.
 3. توت فرنگی
  اگر دوست دارید به عنوان دسر یک خوراکی شیرین صرف کنید، توت فرنگی می تواند بهترین گزینه باشد. این میوه علارغم اندازه کوچکش سرشار از مواد مغذی است. یک پیمانه توت فرنگی خام کمتر از 50 کالری دارد اما 150% از ویتامین C مورد نیاز روزانه شما را تامین می کند. همانگونه که می دانید این ویتامین آنتی اکسیدان قوی بوده و دشمن چربی است.
 4. کنگر فرنگی
  برای داشتن متابولیسم خوب فیبر می تواند بسیار مفید باشد. به همین دلیل کنگر می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد. این سبزی سرشار از فیبر بوده و سیستم گوارشی، قند خون و اشتهاء را تنظیم می کند. نصف پیمانه کنگر دارای 7 گرم فیبر است. با خوردن این ماده کمتر می خورید و دیرتر گرسنه می شوید.
 5. باقالا
  این ماده سرشار از آهن است. گفته می شود فقر آهن با متابولیسم ضعیف در ارتباط است به همین دلیل مصرف آن می تواند بسیار مفید باشد. همچنین باقالا سرشار از فیبر و نیز پروتئین است.
 6. زردآلو 
  زردآلو یکی دیگر از میوه های بهاری است که سرشار از انواع آهن است. مصرف روزانه دو تا سه عدد زردآلو 20% از آهن مورد نیاز شما در روز را تامین می کند.
 7. نخود فرنگی
  هر پیمانه نخود فرنگی حاوی 35 کالری است و میزان بالایی فیبر دارد. مصرف فیبر می تواند متابولیسم را تقویت کند و با علائم التهابی مبارزه نماید.
 8. کلم پیچ

یکی از مواد مغذی دیگر کلم پیچ است. هر پیمانه از این ماده خوراکی حاوی 137 میلی گرم کلسیم است. همچنین نه تنها فیبر موجود در کلم می تواند باعث افزایش متابولیسم شما شود، وجود کلسیم سبب می شود تا بدن چربی را بهتر تجزیه نماید.

 

 1. پرتقال خونی
  این نوع پرتقال سرشار از ویتامین C است و می تواند نیاز بدن شما را به یک خوراکی شیرین برطرف نماید. همانگونه که پیش از این نیز گفته شد مصرف ویتامین C به میزان لازم می تواند چربی سوزی و متابولیسم در بدن را افزایش دهد. بهتر است به جای آنکه این میوه را آبگیری کنید، خود میوه را صرف نمایید زیرا در این صورت فیبر لازم را نیز به دست خواهید آورد.
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر