كيت بقاء در كوهستان؛ لازمه همراه در برنامه های کوهنوردی:
دوشنبه ۲۹ دى ۱۳۹۳
0 نظر
692 بازدید

كيت بقاء در كوهستان؛ لازمه همراه در برنامه های کوهنوردی:

 


  

انجمن پزشکی کوهستان ایران: بي ترديد دست يابي به دانش و مهارت بقا در کوهستان و ديگر محيط هاي طبيعي، بر آموزش هر مهارت ديگري اولويت دارد. در روند آموزش نجات در کوهستان نيز نخستين مهارتي که به نجاتگران مي آموزند توانايي بقا و زنده ماندن در شرايط دشوار محيطي است. پس همان گونه که نجاتگران نخست به مهارت هاي بقاء مجهز مي شوند و سپس فنون جستجو و نجات را فرا مي گيرند،

کوه نوردان و ديگر کاربران طبيعت نيز بايد نخست ظرفيت هاي بقاء در محيط هاي طبيعي را به دست آورند و پس از آن به يادگيري تکنيک هاي حرکت در خاک، سنگ، برف و يخ بپردازند. يكي از موارد حائز اهميت حفظ بقاء دركوهستان كيف كمك­هاي اوليه(يا كيت كمك هاي اوليه) و كيت بقاء مي باشد و از آنجا كه کيت بقاء با کيف کمک هاي اوليه تفاوت دارد. در اين مقاله كيت بقاء مورد بررسي قرار خواهد گرفت . 
  
مقدمه : 
با توجه به شرايط خاص و متفاوت كه در ورزش کوهنوردي حاكم است و همچنين حادثه خيز بودن بالقوه محيط کوهستان و عدم دسترسي به مراکز درماني، لازم است تمامي دوست داران اين ورزش دانسته­هاي خود را در مورد اين خطرات و نحوه جلوگيري از آنها و در مرحله بعد درمان صدمات ناشي از اينگونه حوادث افزايش دهند.از طرفي بايد گفت در برنامه هاي کوهنوردي علاوه بر وسايل کمک هاي اوليه، وجود يك کيف بقاء ضروري مي باشد،

کيت بقا (Adventure Kit) بر مبناي محيا کردن خودمان براي بدترين شرايط است. اين جعبه که از نام آن مشخص است براي مواقعي تهيه و در تمامي برنامه ها حمل مي شود که ادامه حيات ما به شکل جدي به خطر افتاده باشد.طراحي براي شرايط خاص و يا سخت چيزي نيست جز پيش بيني چيزي كه ممكن است اتفاق بيفتد و شما را در شرايط سخت قرار دهد و مرحله بندي كردن براي افزايش دادن شانس زنده ماندن. بنابراين ، طراحي به معناي آماده شدن است. آماده شدن يعني داشتن وسايل لازم براي زنده مانــدن و دانستـن اين كه چگونه از آنها استفاده كرد. 
طراحي جزئي نگر و دقيق در تمامي شرايط خصوصاً شرايط خاص و سخت بسيار ضروري است. گنجاندن ملاحظات مربوط براي زنده ماندن در طي برنامه كوهنوردي در ضمن طراحي شانس شما براي زنــده ماندن در شرايــط اضطراري را تقويت مي كند. مثلاً اگر وظيفه شما ايجاب مي كرد كه شما در يك محل كوچك و بسته باشيد كه نتوانيد مقدار زيادي بار به آنجا ببريد، طراحي كنيد كه كجا مي توانيد شما كوله پشتي و ساير تجهيزات خود را قرار دهيد. آنها را در جايي قرار دهيد كه مانع خارج شدن سريع شما از محل نگردد و در عين حال آماده استفاده ودست پيدا كردن سريع نيز باشيد. 
يك بُعد مهم در طراحي در نظر گرفتن ملاحظات بازدارنده پزشكي است. آماده كردن و حمل نمودن يك كيت بقاء به همان اندازه مهم است كه ملاحظات مطرح شده در بالا. كيت بقاء در بسياري از شغل ها و حرفه ها و همچنين بر اساس موقعيت جغرافيايي تعاريف  خاص خود را داشته و اجزاء تشكيل دهنده آن­ها متفاوت مي­باشد. از جمله كيت بقاء در آتش نشاني، كيت بقاء در امور نظامي،كيت بقاء در سفر، كيت بقاء در خودرو، كيت بقاء در كوهستان، كيت بقاء در كوير.... بايد گفت در تمامي برنامه هاي كوهنوردي نياز به كيت بقاء وجود دارد، طراحي و تجهيز كيت بقاء براي برنامه­هاي  مختلف از يك روزه تا چند روزه و در شرايط مختلف آب و هوايي و جغرافيايي متفاوت خواهد بود، اگر شما بدانيد كه اين كيت ها محتوي چه چيـزهايي هستند،

اين به شـما كمك مي كند تا كيت خود را طراحي كرده و آماده سازيد.حتي كوچــك ترين كيت، اگر درست تهيه شده باشد، وقتي كه با مشكل مواجه مي شويد بسيار باارزش است. قبل از تهيه كيت خود ، به نوع برنامه خود و شرايط حاكم بر برنامه بايد توجه كرد. از آنجا كه يكي از موارد حائز اهميت حفظ بقاء دركوهستان كيف كمك­هاي اوليه(يا كيت كمك هاي اوليه) و كيت بقاء مي باشد و لازم به ذکر است کيت بقاء با کيف کمک هاي اوليه تفاوت دارد،به عبارتي کيف کمک هاي اوليه زير مجموعه يك كيت بقاء كامل مي باشد.لذا ارتقاء سطح علمي و آموزشي کوهنوردان نسبت به طراحي و تجهيز اجزاء اين كيت و چگونگي به­كارگيري و استفاده از ابزارهاي آن از اهميت بسزايي برخوردار است.   
معرفي كيت کامل بقاء:  
کيفي است کوچک که در آن وسايل و تجهيزات مورد نياز و ضروري يک کوهنورد در آن قرار مي گيرد در حقيقت مجموعه­اي است از اجزاء کاربردي و مهم كه هرکدام نقش مفيد و ارزشمندي در اجراي برنامه هاي کوهنوردي دارند (خطر هيچ زماني خبر نمي­كند) . لازم به ذکر است لوازم کيت بقاء حتي المقدور به صورت انفرادي در کوله هر يک از کوهنوردان بايد وجود داشته باشد. چه بسا در بسياري از برنامه ها اتفاق مي افتد که افراد از يکديگر جدا مي شوند و از اين­رو داشتن لوازم انفرادي الزامي مي باشد، همچنين بايد گفت که بعضي از لوازم انفرادي، خاص خود فرد بوده و بر اساس شرايط جسماني و فيزيکي شخص تهيه مي شود که نبايد از تجهيزات کيت  بقاء ديگران استفاده کرد 

  
نمايي از اجزاي کيت بقاء 
  
  
انتخاب اجزاء و لوازم كيت بقاء 
  
  
  
انتخاب اجزاء و لوازم كيت بقاء هرکدام بر اساس تجربه کوهنوردان در طي سالهاي متمادي و طولاني و در ارتفاعات مختلف تحت شرايط گوناگون آب و هوايي و جغرافيايي مختلف صورت گرفته است و با گذشت زمان، صاحب نظران و کارشناسان اين رشته ورزشي اين مجموعه را تکميل تر نموده و با پيشرفت تکنولوژي و آمدن تجهيزات جديد اجزاء آن بروزرساني خواهد شد.  
در تقسيم بندي محتويات اين جعبه معمولا آنها را به چند دسته تقسيم مي کنند: 
- تجهيزات ارسال سيگنال (SIGNALING) : مانند سوت، آيينه 
- تجهيزات مواقع ضروري ( EMERGENCY DEVICES ): مانند چاقو، کبريت ضد آب، فندک، قطب نما، شمع 
- تجهيزان ايجاد جان پناه (SHELTER AND PERSONAL PROTECTION ) : پتوي نجات 
- غذا و آب (WATER & FOOD ) : چاي، نمک و شکر بسته بندي شده. 
- پزشکي (Medical): چسب زخم 
- ساير تجهزات چند منظوره (MISCELLANEOUS & MULTI-PURPOSE ): کاغذ و قلم آب بندي شده، سنجاق قفلي، گيره کاغذ، نايلون بزرگ، طناب نازک، مقداري مفتول نازک 
  
اجزاءكيت بقاء: 
انتخاب اجزاء و لوازم كيت بقاء هرکدام بر اساس تجربه کوهنوردان در طي سالهاي متمادي و طولاني و در ارتفاعات مختلف تحت شرايط گوناگون آب و هوايي و جغرافيايي مختلف صورت گرفته است و با گذشت زمان، صاحب نظران و کارشناسان اين رشته ورزشي اين مجموعه را تکميل تر نموده و با پيشرفت تکنولوژي و آمدن تجهيزات جديد اجزاء آن بروزرساني خواهد شد. درپايان اين مقاله  ليستي از اين لوازم نام برده شده است .لازم به ذكر است اين ليست مربوط به يك پك پيش بيني شده در برنامه هاي بين 5000 تا 6000 متر به مدت 20 روز مي باشد.  
  
توصيه هاي ويژه 
·         آگاه باشيد که خطر هيچگاه خبر  نمي­کند. 
·         در آماده سازي كيت خود ، وسايلي را انتخاب كنيد كه بيش از يك كاربرد دارند . اگر شما دو وسيله داريد كه كار يكساني مي كنند ، از يكي از آنها براي كار ديگري استفاده كنيد . 
·         وسايل را دولا نكنيد زيرا سبب افزايش وزن و اندازه كيت مي شوند. 
·         كيت شما نياز به ارزيابي دارد ، شما فقط به وسايلي نياز داريد كه نياز شما را برطرف مي كنند 
·         يك جعبه يا وسيله­اي مي خواهيد كه آن وسايل را در خود نگه دارد . براي اين جعبه شما مي توانيد يك جعبه نظير كمكهاي اوليه يا وسيله مناسب ديگري انتخاب كنيد . اين جعبه بايد :  
ü      ضد آب 
ü      به راحتي قابل حمل يا متصل كردن به بدن 
ü      قابليت دسترس آسان 
·         محيط در انتخاب وسايل مورد نياز در كيت شما نقش اساسي دارد . شما چقدر تجهيزات در كيت بگذاريد ؟ پس شرايط و محيط را از قبل ارزيابي كنيد.  
·         همواره وسايل كيت خود را به صورت لايه لايه بچينيد و مهمترين وسايل را در دسترس قرار دهيد 

نويسنده : حميد محمودي - انجمن پزشکی کوهستان ایران

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر