مولتی ویتامین را خودسرانه مصرف نکنید:
یکشنبه ۲۱ دى ۱۳۹۳
0 نظر
648 بازدید

مولتی ویتامین را خودسرانه مصرف نکنید:

گاهی از اوقات می بینیم برخی از کوهنوردان تمایل دارند از مولتی ویتامینهای مختلف در برنامه های کوهنوردی خود استفاده کنند و این بصورت یک باور غلط برای آنان درآمده که این مولتی ویتامین مصرفی می تواند در کارکرد کوهنوردی آنان تاثیر مثبت بگذارد. مصرف خودسرانه مکمل‌های مولتی ویتامین مطلقاً توصیه نمی‌شود زیرا با رعایت اصول هرم غذایی ، نیازی به مصرف مولتی ‌ویتامین‌ها باقی نخواهد ماند.

 ویتامین‌های محلول در چربی و آب با رعایت اصول هرم غذایی به اندازه کافی به بافت‌های بدن می‌رسد و مصرف خودسرانه مکمل‌های مولتی ویتامین تنها هزینه بیشتر برای مصرف‌کننده دارد.

احتمال مسمومیت در صورت مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین وجود دارد زیرا ویتامین‌های محلول در چربی موجود در این مکمل‌ها در بافت‌های بدن باقی می‌ماند و علاوه بر مسمومیت ممکن است به ریزش مو، کاهش وزن، مشکلات پوستی و... منتهی شود.

متاسفانه هم‌اکنون انواع مولتی ویتامین‌ها به‌وفور در جامعه یافت می‌شود، به طور مثال به بهانه سودمند بودن ویتامینE افراد مختلف به مصرف آن مبادرت می‌ورزند در حالی‌که نیاز خود به این ویتامین را با خوردن دو عدد گردو در روز و دو وعده ماهی در هفته می‌توانند تامین کنند.

مصرف مولتی ویتامین به هیچ وجه غیر از مقاصد درمانی توصیه نمی‌شود و افراد عادی در شرایط معمولی نیازی به این مکمل ندارند، تنها در صورت انجام آزمایشات و تایید کمبود ماده معدنی یا ویتامینی خاص در بدن، مصرف این نوع مکمل تجویز می‌شود.

هیات پزشکی ورزشی - گردآوری و تدوین: دکتر حمید مساعدیان - انجمن پزشکی کوهستان ایران

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر