نشستن دهمین عامل مرگ در جهان است
یکشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۳
0 نظر
769 بازدید

نشستن دهمین عامل مرگ در جهان است

محققان آمریکایی می‌گویند راه رفتن به میزان کم اگر عادت شود از عوارض مربوط به نشستن می‌کاهد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از تاپ سانته، عادت به نشستن برای سلامت بسیار پر عارضه است، اما بنا به نتایج تحقیقی که مشروح آن در مجله پزشکی ورزشی Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شد با 5 دقیقه پیاده روی در هر ساعت می‌توان کارکرد عروق را بهتر و جریان خون را افزایش داد و به این ترتیب عوارض مربوط به نشسته بودن برای ساعات متمادی را کم کرد.

محققان دانشگاه علوم پزشکی اورگان آمریکا برای انجام بررسی‌های خود 11 داوطلب 20 تا 35 ساله را زیر نظر گرفتند و از آن‌ها خواستند در مرحله اول به مدت 3 ساعت بی حرکت بنشینند. به کمک فشارسنج دیجیتال، فشار خون و وضعیت عروقی این افراد چک شد. در مرحله بعد از داوطلبان خواسته شد هر نیم تا یک ساعت از جای خود برخیزند و 5 دقیقه با سرعت 3 کیلومتر در ساعت روی تردمیل پیاده‌روی کنند.

به گفته متخصصان یک ساعت نشستن کافی است تا خون در پاها لخته شود، عروق خونی انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهد و جریان خون به سمت قلب کاهش یابد. این مسائل احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را در فرد بالا می‌برد اما 5 دقیقه پیاده‌روی هر یک ساعت یکبار به جریان بهتر خون کمک می‌کند و محافظ قلب است.

بنا به گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت، نشستن دهمین عامل مرگ‌ومیر در جهان است و برای حفظ سلامت توصیه می‌شود افراد روزانه 10 هزار قدم بردارند. این کار تا 39 درصد از احتمال ابتلا به سرطان سینه، تا 26 درصد از سرطان کولورکتال، تا 25 درصد از سکته قلبی و تا 34 درصد از احتمال ابتلا به دیابت می‌کاهد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر