پوشش مناسب دوچرخه سواری در فصول سرد:
پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۳
0 نظر
682 بازدید

پوشش مناسب دوچرخه سواری در فصول سرد:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: با اینکه هوای سرد در فصل پاییز و زمستان اجتناب ناپذیر بوده، اما دوچرخه سواری در هوای سرد هم یکی از بهترین گزینه ها می تواند باشد. زیرا علاوه بر راحت شدن از شر حشرات ریز در فضا ، دیدن مناظر بی بدیل پاییز و زمستان هم لذت خاص خودش را دارد.
برای داشتن حداکثر راحتی و حفظ ایمنی شخصی پیشنهاد می شود برای داشتن بهترین کارایی، بدنتان را در ایده آل ترین شرایط نگه دارید، پوشیدن لباس های مناسب در شرایط جوی سرد از اهمیت زیادی برخوردار است.
اگر لباس کم بپوشید مطمئنا دچار سرمازدگی و آسیب دیدگی می شوید و اگر زیاد لباس بپوشید دچار تنگی نفس  و پایین آمدن کیفیت دوچرخه سواری شما خواهد شد و با این وجود هیچ لذتی نه از دوچرخه سواری و نه از مناظر زیبای مسیر خواهید برد.بنابراین پوشیدن چند لایه سبک به شما این اجازه را می دهد تا با تغییرات دما بتوانید لباس هایتان را کم و زیاد کنید و بدنتان را در برابر گرم و سرد شدن محافظت نمایید.
یک لایه اولیه با قدرت جذب خوب به شما کمک می کند تاعرق بدن را سریعتر دور کنید و بدنتان را در برابر کاهش دمای احتمالی، افزایش باد و کاهش فعالیت محافظت نمایید. یک لایه میانی و بصورت عایق، شما را گرم نگاه داشته و امکان گردش هوا را در سراسر بدن به شما می دهد. در نهایت، شما تمایل به داشتن یک لایه خارجی و سبک وزن خواهید داشت که بصورت بادگیر عمل کرده و در صورت نیاز به سرعت و شتاب زیاد، از شما در برابر عوامل نامساعد جوی محافظت خواهد نمود.
پس یکی از مهمترین چیزها در این فصل، تلاش برای داشتن پوششی در برابر سرما می باشد که شما را گرم نگهدارد اما نه خیلی گرم! شما نباید خیس عرق شوید چون به محض کاهش دما یا کاهش سطح فعالیتتان، بدنتان شروع به لرزیدن از سرما خواهد کرد.

استفاده از ساق دست و پا و دستمال سر

استفاده از ساق دست و پا که بسیار هم کم حجم است می تواند بدن شما رادر ابتدای صبح و درشروع دوچرخه سواری گرم نگه دارد و چنانچه دمای بدنتان بالا رفت می توانید به سهولت انها را درآورده و در جیب لباس یا کوله پشتی تان بگذارید
همچنین یکی دیگر از قسمت های بدن که اتلاف دمای زیادی دارد ،سر است و بهتر است در زیر کلاه ایمنی از یک دستمال سر نازک استفاده شود و یا از چیزی که دورتادور گوشها و گردن شما را بپوشاند. این وسیله ی کم حجم هم مناسب برای متعادل نگه داشتن دمای سر محسوب می شود.

به طور خلاصه می توان گفت براي لذت بردن از دوچرخه‌سواري در فصل سرد بهتر است بدنتان را خوب بپوشانيد و ترجيحا به جاي استفاده از يک لباس ضخيم، از چند لايه لباس نازک ولي گرم استفاده کنيد. از ميان اعضاي بدن ،صورت، گوش‌ها، دست‌ها و پاها اهميت بيشتري دارند بنابراين پوشيدن چند لایه پیراهن، شلوار پشت‌پنبه‌اي، کفش و جوراب گرم، بادگیر، دستکش، هدبندیا دستمال سر، شال‌گردن و عينک ضروري است.

بهتر است پوست صورت را با وازلين خوب چرب کنيد تا خشک نشود. خوردن باد سرد به پيشاني، گوش‌ها، قفسه سينه و سرانگشتان و نفس سرد کشيدن مي‌تواند براي سلامت بسيار مضر باشد پس هواي خود را داشته باشيد و با پوشش گرم دوچرخه‌سواري کنيد و از آن لذت ببرید.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر