گزارش برنامه برگزاری دوره آموزشی نقشه خوانی و کار با قطب نما 29 30 بهمن ماه و 1 اسفندماه 93
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳
0 نظر
938 بازدید

گزارش برنامه برگزاری دوره آموزشی نقشه خوانی و کار با قطب نما 29 30 بهمن ماه و 1 اسفندماه 93

با احترام به استحضار می رساند اولین دوره  آموزش مقدماتی نقشه خوانی و کار با قطب نما  توسط استاد گرامی جناب آقای مهدی سهیل فرید دبیر کارگروه اسکی کوهستان فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی  در گروه کوهنوردی شهریاران در مدت 3 روز ( 2 روز تئوری و 1 روز عملی) در مورخه های 29 و 30 11 93 و 1 12 93  با تعداد 11 نفر از همنوردان خوب گروه برگزار گردید. 

کلاسهای تئوری در دفتر گروه و کلاس عملی در ارتفاعات شهرستان شهریار و در تخت رستم برگزار انجام پذیرفت.

از سرفصل های ارائه شده در این دوره مواردی همچون موارد ذیل را میتوان برشمرد:

 آشنایی با نقشه و نقشه های توپو گرافی (مشخصات و نحوه خواندن)، تشخيص موقعيت، آشنایی با قطب نما (اجزاء، نحوه بكارگيری، كاليبره كردن)، روش گرا گيری و گرابستن به قطب نما، شيوه های جهت يابی (تشخيص جهت، حفظ جهت)، روشهای تخمین مسافت پیموده شده...

اولین روز برگزاری دوره در مورخه 29 11 93:

از ساعت 16 آغاز گردید و مسائل تئوری شامل  تعریف نقشه ، تفاوت نقشه با سایر اسناد و مدارک ، انواع نقشه ها بر اساس محتوا ، خصوصیات یک نقشه توپوگرافی ، مقیاس ، جزئیات نقشه  ، جغرافیای شبکه مغناطیسی ، تعداد بلوک های ایران ، شمال مغناطیسی و حقیقی ، مشخصات منحنی میزان  و ....  توسط استاد گرامی برای فراگیران ارائه گردید و این آموزش تا ساعت 21 ادامه داشت.

دومین روز برگزاری دوره در مورخه 30 11 93 :

از ساعت 14 آغاز گردید و در ابتدا سرفصل های روز گذشته به طور اختصار یادآوری گردید و در ادامه مواردی همچون تعریف قطب نما و معرفی اجزای آن ، گرا ، انواع قطب نماها و کارکرد و قیمت آن ، آزیموت ، کالیبره کردن قطب نما ، نحوه استفاده از قطب نما در پیمایش ، کشف خطا و رفع  عیب زوایا ، قفل کردن گرا ، گرای معکوس ، توجیه نقشه  و .... برای فراگیران آموزش داده شد  و این آموزش نیز تا ساعت 19 ادامه پیدا نمود.

پس از کلاس نیز هماهنگی های لازم با دوستان و استاد گرامی برای کلاس عملی صورت پذیرفت و مقرر گردید که برنامه عملی در ارتفاعات شهرستان شهریار و منطقه تخت رستم صورت پذیرد و قرار بر این گردید که ساعت 8 صبح روز جمعه  مقابل مسجد ولیعصر کرشته حضور بهم رسانده تا با خودروهای همنوردان عازم منطقه مذکور شویم .

سومین روز برگزاری دوره در مورخه 1 12 93 ( کلاس عملی ):

دوستان راس ساعت 8 صبح در مکان مذکور حضور بهم رساندند و با توجه به اینکه امروز روز پیاده روی خانوادگی در شهریار  بود با هماهنگی با استاد فرید به محل تجمع شهروندان واقع در بلوار شهید مسعود درخشان رفته و عکسی به یادگار با آقایان مصطفی فرج الهی ، محمود رهنما و جناب آقای نوروزی که برای تبلیغ و اطلاع رسانی در آن همایش شرکت نموده بودند انداختیم و پس از آن به سوی تخت رستم به راه افتادیم ساعت 9 صبح بود به تخته رستم رسیدیم هوا ابری بود و گاه گاهی باران نم نم می بارید و استاد محترم گام برداری و تخمین مسافت در انواع شیب ها را به ما آموزش دادند و در ادامه مسیری حدود 350 متر را که دارای شیب های متفاوت بود را به روش گام برداری تخمین زدیم و بعد از آن نیز گرا گیری توسط قطب نما ، تخمین مسافت با انواع روشها اعم از چشم ، وسیله کمکی و ... صورت دادیم در ادامه تعیین موقعیت با استفاده از نقشه های توپوگرافی  منطقه و انواع موقعیت یابی با استفاده از قطب نما و نقشه ها به طور عملی آموزش داده شد و مشکلات دوستان رفع گردید در انتها نیز با هماهنگی استاد گرامی قله تخت رستم صعود شد - قله تخت رستم با توجه به موقعیتی که دارا می باشد چشم انداز زیبایی از سطح شهرستانهای شهریار ، ملارد و حتی رباط کریم دارد و قسمتهایی از تهران بزرگ نیز به خوبی دیده می شود پس از صعود به قله تخت رستم عکس های یادگاری در قله به یادگار انداخته شد. لازم به توضیح می باشد که آقایان  مصطفی فرج الهی ( مسئول فنی و آموزش گروه) ،  محمود رهنما ( مسئول کمیته محیط زیست گروه) و نوروزی در میان برنامه آموزشی برای بازدید به جمع ما اضافه شدند.

پس از صعود به قله و بازگشت به پائین مقرر گردید که امتحان کتبی در دفتر گروه برگزار شود ساعت 1230 به شهریار رسیدیم و آزمون کتبی تا ساعت 1330 ادامه داشت در انتها نیز پس از خداحافظی یا دوستان و استاد محترم این  برنامه به پایان رسید.

اسامی همنوردان و فراگیران عبارتند از : آقایان و خانم ها

1-معصومه درخشان 2- سارا خادم اکرمی 3-عباس درخشان 4-اعلاء نوری 5- آقای صفدری6-محسن رستمی 7-میر مصطفی میر عظیمی 8-رضا جلیل زاده 9-ارسلان نوری 10-شایان ناجی 11- اکبر صالحی

هزینه دوره : 50 هزار تومان

در انتها نیز جناب آقای مصطفی فرج الهی مسئول آموزش گروه تقدیر و تشکر نمائیم به جهت برگزاری اولین دوره آموزشی نقشه خوانی و کار در قطب نما در گروه و از استاد گرامی جناب آقای مهدی سهیل فرید به جهت آموزش بسیار خوب و کاربردی و از تمامی همنوردان خوب گروه در این دوره حضور بهم رساندند.

تهیه و تنظیم : اکبر صالحی

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر