گزارش برنامه صعود به قله ناز 4108 متر استان البرز جاده چالوس روستای کلوان 22 5 95
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵
0 نظر
565 بازدید
گزارش برنامه صعود به قله ناز 4108 متر – استان البرز جاده چالوس روستای کلوان 22 5 95

معرفی منطقه:

قله ناز

البرز – طالقان

این قله به ارتفاع ۴۱۰۸ متر بعد از شاه البرز از مهمترین قلل منطقه طالقان به شمار می آید که در شرق البرز غربی قرار دارد و از جنوب به دره چالوس و از شمال به طالقان منتهی می شود . همچنین این کوه دارای جاده ای جیپ رو تا پناهگاه است . خط الراس شرقی این قله به قله های میشینه نو،‌ کهار ،‌ هفت خوان،‌ کلاش ویا و کرچان، متصل است. درشمال این خط الراس ، دره زیبای طالقان و روستاهایی مانند گته ده و آزاد وجو دارد. درجبهه جنوبی کوههای ناز و کهار روستاهای کلوان و کلها قراردارند. برروی یال جنوبی این کوه در ارتفاع ۳۲۵۰ متر جانپناه سیادر واقع است.

مبدأ صعود این قلل روستای کلوان است. روستای کلوان در جاده چالوسقرار دارد که بعد از پل‌خواب در خروجی روستای سیرا تغییر مسیر داده و بعد از گذشتن از این روستا و روستاهای اویزر و آیگان به روستای کلوان میرسد. قله ناز جزء قللی است که در زمستان به خاطر مسافت طولانی و حجم برف زیاد و بادهای سردش از قلل دشوار محسوب میشود

قله های ناز و کهار از بلندترین قله های البرز غربی هستند و بعد از ارتفاعات منطقه علم کوه و کوه های منطقه طالقان مثل سیالان و شاه البرز ۴۰۸۹ متر ، قله ناز با ارتفاع ۴۱۰۸ متر ، میشه نو ۴۰۶۰ متر و قله کهار با ۴۰۵۰ متر بلندترین کوه های این رشته کوه هستند.

این دو قله به دلیل نزدیکی به کرج همواره مورد توجه کوهنوردان واقع شده است.

موقعیت جغرافیایی

قلل کهار و ناز در حاشیه شرقی البرز غربی قرار گرفته است.

راه های دسترسی به منطقه

۱- کهار:

۱-۱- جاده کرج- چالوس (بعد از پل خواب) روستای کلوان ؛ نوع مسیر تا روستا: جاده آسفالت ؛ فاصله تا کرج: ۴۵کیلومتر

۱-۲- طالقان ، شهرک ، جوستان ، روستای گَته ده (Gate Deh) ؛ نوع مسیر تا روستا: از کرج تا جوستان آسفالت ، از جوستان تا گته ده ۱۵ کیلومتر جاده خاکی ؛ فاصله تا کرج: ۱۲۵ کیلومتر

۲- ناز:

جاده کرج- چالوس (بعد از پل خواب) روستای کلوان ؛ نوع مسیر تا روستا: جاده آسفالت ؛ فاصله تا کرج: ۴۵کیلومتر

بررسی توپوگرافی قلل:

قله کهار از سمت شمال شرق توسط گردنه مرتفع سیرابشم به قلل هفت خوانی و کرچان و از سمت غرب به قلل میشه نو و ناز و در ادامه به سمت جنوب غرب به قله وارکش متصل می گردد از آبادیهای قابل دسترس در منطقه می توان در شمال به آبادی گرآب و گته ده منطقه طالقان از سمت جنوب به آبادیهای کلوان، کلها و آیگان اشاره نمود.

دو جانپناه در منطقه وجود دارد که می توان برای شب مانی از آنها استفاده کرد:

۱- جانپناه کاهار به ارتفاع ۳۲۰۰ متر بر روی یال اصلی قله کهار و جانپناه سیادر ۳۱۵۰ متر بر روی یال ناز قرار گرفته است.

شرایط قلل منطقه:

هوای سرد و طوفانی از ویژگی های مهم این قلل برای صعود های زمستانی در منطقه است که می توان برف کوبی سنگین برای دستیابی به قله های منطقه را نیز به آن اضافه نمود، بر روی گردنه بین کهار و میشه نو به دلیل واقع شدن بین دره طالقان و دره چالوس تبادل باد بسیار زیاد است و هرچند که صعود قلل منطقه نیازمند درگیری با صخره و سنگنوردی نمی باشد اما تجربه بالایی در ارتباط با صعود های جدی زمستان را می طلبد.

 

گزارش برنامه:

این هفته برنامه کوهنوردی صعود به قله ناز به سرپرستی جناب آقای التفات نعمتی از عزیزان و بزرگان گروه تدارک دیده شد و من هم  که یکی از آرزوهای دیرینه ام صعود به قله ای که چشم اندازش را سال ها از شهریاربه تماشا کرده بودم  صعودش مهیا شد ، برادر خواهر کوچکش را بیش از چندین بار صعود کرده بودم یعنی کهار – کهار زیبا و نفس گیر ساعت 345 دقیقه جناب نعمتی عزیز بنده را سوار خودرو خویش نمود و آقای محمد زاده را در ابتدای خیابان ولیعصر سوار کردیم و در ادامه آقای رستمی را نیز در فاز4 اندیشه و خانم نوری را در شهرک وحدت سوار نمودیم . ساعت 6 بامداد بود که به روستای کلوان رسیدیم و یکی از کوهنوردان خوب کرجی را در اینجا ملاقات کردیم یعنی جناب آقای آدینه – اقای  ادینه نیز با کسب اجازه از سرپرست برنامه همراه ما شد ساعت 630 دقیقه بعد از نرمشی کوتاه آمده شدیم برای حرکت از روستای کلوان به سمت چپ و ارتفاعات بالای روستای مسیر را ادامه دادیم – روستایی زیبا و آب فراوان و باغ های پر نعمت و میوه های رنگارنگ , مسیر یک ساعت در میان باغات روستا ادامه داشت بعد از آن ساعت 930 دقیقه به پناهگاه زیبا و کوچک ناز رسیدیم.

بعد  از خوردن صبحانه ساعت 1030 دقیقه شروع به حرکت به سوی قله ناز نمودیم 6 نفر از همنوردان عزیز با نظم و ترتیب به سوی قله به راه افتادیم یکی از همنوردان نیز کمی دچار مشکل بود و پایش درد می کرد ، مسیر تا قله بسیار نفس گیر و طولانی بود بعد از روستا در این فصل دیگر آب برای نوشیدن نیست تا قله و کوهنوردان باید آب به اندازه کافی داشته باشند تا در مسیر دچار مشکل نشوند.

ساعت 1410 دقیقه اولین گروه به قله رسید و من  نیز ساعت 1430 دقیقه با آقای محسن رستمی پا بر بالای قله ناز گذاشتیم – حالا فهمیدم که چرا ناز است اسم این قله ( هر کس یکبار به این قله صعود کند متوجه می شود )– قله ای زیبا و مشرف بر ارتفاعات بلند البرز مرکزی و طالقان در استان البرز – قله هایی همچون ( آزاد کوه ، علم کوه ، قله دختر ، پورا ، آسمان کوه ، هفت خوان ، کلاش ویا ، سپه سالار و دهها قله که در این سال ها بر فرازش ایستاده ایم به خوبی نمایان بود ) خدارا شکر می کنم که این فرصت را به من داد تا باری دیگر در طبیعت زیبا قدم نهاده و بر بلندای کوههایش او را شکر نمایم.

ساعت 15 شروع به پائین رفتن نمودیم ساعت 17 به پناهگاه ناز رسیدیم و ناهار را میل کردیم ناهار با غذاهای متنوع و رنگارنگ و لذیذ ساعت 1815 دقیقه شروع به پائین رفتن نمودیم با توجه به مشکل یکی از همنوردان و درد در ناحیه زانو مجبور شدیم بسیار آرام به سوی پائین حرکت کنیم ساعت  2030  دقیقه به باغ های روستا رسیدیم و ساعت 2130 دقیقه به ماشین رسیده و به سوی شهریار به راه افتادیم جاده بسیار شلوغ و دارای ترافیک بود و این ترافیک باعث شد تا ساعت 130 بامداد در مسیر بمانیم دوستان را تک به تک در مقابل منزلهایشان رسانده و برنامه با موفقیت و سلامت به پایان رسید.

سرپرست برنامه جناب آقای التفات نعمتی

تعداد نفرات شرکت کننده 6 نفر

آقای التفات نعمتی 2-خانم نوری 3- آقای محمد محمد زاده 4-آقای  آدینه 5-آقای محسن رستمی 6- اکبر صالحی

گزارشگر و عکاس اکبر صالحی

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر