گزارش برنامه صعود به قله پهنه سار 5 10 93
سه شنبه ۰۹ دى ۱۳۹۳
0 نظر
1002 بازدید
گزارش برنامه صعود به قله پهنه سار 5 10 93

معرفی قله پهنه سار و چشمه شاهی:

قله پهنه ساربه ارتفاع 3400 متر در منطقه البرز مرکزی و تهران واقع میباشد.

 به این قله "پهنه حصار" ، "پهن حصار" و "پشته بند" هم گفته میشود و نام رسمی آن در برخی منابع و سایتها "گندم چال" میباشد. پهنه سار از شرق به دره و روستای سنگان ، از غرب به روستای خور و از جنوب به روستای واریش منتهی میشود.

ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ وﺟﻮد دﻳﻮارﻩ ﺳﻨﮕﻲ در ﻣﻴﺎﻧﻪً ﻣﺴﻴﺮ ﺻﻌﻮد و ﮔﺮدﻩهاي ﺳﻨﮕﻲ ﺑﺮ روي ﺧﻂ اﻟﺮاًس ، ﺻﻌﻮد زﻣﺴﺘﺎﻧﻲ اﻳﻦ ﻗﻠﻪ ارزﺷﻤﻨﺪ ﺑﻪ ﻧﻈﺮﻣﻴﺮﺳﺪ،

ﻣﻮﻗﻌﻴﺖ ﻣﮑﺎﻧﯽ ﻗﻠﻪ ﭘﻬﻨﻪ ﺣﺼﺎر ﺗﺎ ﺣﺪودي ﺷﺒﻴﻪ ﺑﻪ ﻗﻠﻪ ﺑﻨﺪ ﻋﻴﺶ اﺳﺖ.ﻣﺒﺪاً ﺻﻌﻮد هردو ﻗﻠﻪ روﺳﺘﺎهاﻳﻲ در ﺷﻤﺎل ﻏﺮب ﺗﻬﺮان هستند، هر دو دراﻧﺘﻬﺎي دو درﻩ ﺳﺮﺳﺒﺰ واﻗﻌﻨﺪ .

شرح مسیر صعود:

پس از رسیدن به روستای واریش، خودوری خود را همان بیرون روستا پارک کنید. از داخل روستا رد شده و با گردش به راست در مسیر پهنه سار قرار بگیرید. این مسیر یک جاده عریض خاکی است که از پایین روستا نیز دیده می‌شود. با قرار گرفتن در این جاده که شیب متوسطی دارد پس از حدود 20 دقیقه پیاده‌روی به انتهای جاده می‌رسید و مسیر پاکوب شروع می‌شود. کمی بالاتر با گردش به چپ، مسیر پاکوب در امتداد دره ادامه می‌یابد. در ادامه، بخشی از مسیر از کنار رودخانه می‌گذرد و یکی دو چشمه آب هم در این بخش از مسیر وجود دارد. پس از حدود 15 دقیقه پیاده‌روی در این مسیر زیبا -در امتداد رودخانه و از کنار درختان- به سبزه زار و دشت کوچکی می‌رسید در ارتفاع 2500 متر، محلی‌ها به اینجا سرچشمه می‌گویند. در اینجا شما روبرویتان یک کوه صخره‌ای میبینید که پشت آن چند قله نسبتا مرتفع دیده می‌شود. چشمه شاهی در واقع شرقی ترین قله (سمت راست) در بین آن قله‌هایی است که شما می‌بینید. البته قله اصلی از اینجا دیده نمی‌شود و پشت یک قله فرعی پنهان شده. شما باید از سمت چپ صخر‌ه‌ها، خود را به پشت صخره رسانده و مسیر قله چشمه‌ شاهی را در پیش بگیرید.

در اینجا (سرچشمه) ممکن است پاکوب کمی محو شده و مشخص نباشد. (در بهار و تابستان البته). مسیر را مستقیم به سمت بالا ادامه دهید و کم کم با گردش به راست خود را به پشت صخره‌ها برسانید. با گردش به راست وارد تنگه‌ای می‌شوید که قله چشمه شاهی در امتداد آن و در بالاترین نقطه قرار دارد. توجه داشته باشید که در این تنگه –اگر شرایط مساعد بهمن باشد- خطر ریزش بهمن وجود دارد. حدود 20 دقیقه که در تنگه ارتفاع گرفتید باید تراورس کرده و بر روی یال سمت راست قرار بگیرید. یال مورد نظر بهترین مسیر صعود به قله های چشمه شاهی و پهنه سار است. چه در تابستان و چه در زمستان. در زمستان حجم برف در این مسیر کمتر است. تابستانها، پاکوب کوچکی در اینجا دیده میشود که تنگه را با یال میرساند. پس از قرار گرفتن بر روی یال (در ارتفاع حدود 3 هزار متر) قله‌ای که در امتدا یال می‌بینید (در جهت شمال) قله فرعی جلوی چشمه شاهی است. با ادامه مسیر از روی یال، در کمتر از یک ساعت بر روی قله چشمه شاهی به ارتفاع  3275 متر خواهید بود. قله چشمه شاهی با سنگ چین کوچکی مشخص شده است.

***

نکات مفید:

* در مقابلتان و در جهت شمال، شما دشت پهنه سار را می بینید که حدود 100-150 متر پایین تر و در ارتفاع 3150 متر قرار دارد.

* قله پهنه سار -بلندترین قله منطقه به ارتفاع 3400 متر- نیز در امتداد شمال و در آنسوی دشت قرار دارد که شما قله فرعی جلوی قله پهنه سار را از روی چشمه شاهی می توانید ببینید.

* از قله چشمه شاهی تا قله پهنه سار در بهار و تابستان حدود 2 ساعت راه است و در زمستان بسته به حجم برف و آمادگی شما، به این زمان افزوده خواهد شد.

* خیلی ها قله چشمه شاهی و قله فرعی که در غرب آن واقع است را قله پهنه سار می دانند و این دو قله را بعنوان قله پهنه سار صعود می کنند! که طبق دانسته ها و تحقیقات بنده، و مراجعه به نقشه توپوگرافی منطقه، کاملا اشتباه است.

* با توجه به بهمن خیز بودن تنگه، در صورتی که احتمال ریزش بهمن را در تنگه می دهید (با توجه به زمان و حجم بارش). مسیر صعود را به جای تنگه از روی یال انتخاب کنید. در این صورت قبل از برنامه، اطلاعات صعود از روی یال را بدست آورید و یا با راهنمای کار بلد وارد منطقه شوید.

 

گزارش برنامه:

برنامه اين هفته گروه کوهنوردی شهریاران طبق معمول از ساعت 5 صبح روز جمعه 5 10 93 با دو دستگاه ميني بوس به مقصد سيجان اغاز و در ساعت 650 صبح گروه کوه پيمايي به سرپرستي آقای حسن رهنما در سيجان از گروه کوهنوردي جدا شدند و مینی بوس گروه کوهنوردي به قصد صعود قله پهنه سار(گندم چال) براه ادامه داد. در ساعت 7 صبح گروه کوهنوردي به نطقه شروع یعنی پارکینگ پیست اسکی روستای خور رسيد و پس از کمي نرمش و تذکرات ايمني توسط اقاي آلتفات نعمتي سرپرست برنامه صعود اغاز شد. شايد برحسب اتفاق از همان ابتدا مسير دشواري را براي صعود انتخاب کرديم .دشواري مسير براي همه خوشايند بود چون بغير از حقير همه با تجربه و کارامد بودند .به جرات ميتوان گفت که دشواري مسير با همت همنوردان خاصه هنر مندان گرام اقايان جمشيدي و بهروز محمدي تبديل به متنوع ترين صعودي شد که اعضا بياد داشتند . بهر حال اعضا متفق القول شدند که مسير راه هرچند دشوار تا فتح قله ادامه دهند .ارتفاع برف در بعضي نقاط به يک متر هم ميرسيد .در ساعت 9 به قصد صرف صبحانه حدود نيم ساعت توقف کرديم و مجددا به مسير ادامه داديم هر چه جلوتر ميرفتيم ارتفاع برف بيشتر ميشد و به همان نسبت اراده اعضا هم منسجم تر ميشد .مسيري که جهت صعود انتخاب شده بود نه از پا کوب بلکه از شيبي بسيار تند ادامه يافت. حمله نهايي به سمت قله از مسيري مستقيم و پر برف شروع شد و سرانجام با جدايي اقاي ميانجي و برگشت ایشان به مبدا با عزم جدي تر اغاز شد و سرانجام در ساعت 13 بعد از ظهر به قله ارتفاع 3400 متر رسيديم و پس از گرفتن تعدادي عکس یادگاری و توقفي اندک بعلت ضیق وقت تصميم به باز گشت گرفتيم. ولي نه از مسير صعود بلکه از مسيري بمراتب دشوارتر. بهر حال شروع به پايين امدن از قله کرديم و ساعت 14در جايي بسيار سرد با وزش باد شديد غذاي سرد خود را صرف کرديم تا دشواري مسير را کامل کرده باشيم. خستگي را کاملا ميشد در چهره اعضا مشاهده کرد ولي عزم راسخ و همياري اعضا قابل ستايش بود .لازم است در اينجا به صفا و صميميت بين اعظا و کمک به همنوردان را به اعضاي گروه تبريگ گفته و به داشتن چنين همنوردان همدل افتخار کنيم .مسير فرود از نظر فني شايد سخت تر و خطرناک تر از صعود بود ولي در مقابل اراده همنوردان بسيار ساده مينمود. درمسیر بازگشت با يک گروه از کوهنوردان کرج که پشت سر ما بودند مواجه شديم که همزمان با هم درحال پايين امدن بوديم که عکس يادگاري هم گرفتيم و سر انجام از مسير ابشار يخ زده خور کار را با موفقيت به انجام رسانديم و در ساعت17 بعد از ظهر در پارکينگ سوار مینی بوس شده و به سمت کرج حرکت کرديم وساعت 19به شهریار رسیدیم و برنامه به خیر و خوشی و سلامت پایان پذیرفت .

در انتها اسامي همنوردان شرکت کننده در این برنامه عبارتنداز:

1- التفات نعمتی ( سرپرست برنامه) 2- احسان بنده لو (معاون و عکاس برنامه) 3- دکتر جلیل آذری(پزشک برنامه) 4- علی حکمتی(گزارشگر برنامه) 5- بهروز محمدی 6- مهدی نذیری 7- ایرج جمشیدی 8- قدرت خدادادی 9- میلاد حبیب اللهی 10- ساسان میانجی *

هزینه برنامه : نفری 20000 تومان *

سهم گروه از این برنامه : صفر ریال

*پشتیبان برنامه: حسن رهنما (سرپرست گروه).

به امید صعود بلندترین قله ها

برای دیدن ادامه تصاویر لطفا کلیک نمائید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر