گزارش برنامه * چشمه تلخاب و آبشارخلنو* فشم - ;کوهپیمایی و طبیعت گردی 8 3 94
پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴
0 نظر
903 بازدید
گزارش برنامه * چشمه تلخاب و آبشارخلنو* فشم - کوهپیمایی و طبیعت گردی 8 3 94

لالان روستایی بسیار زیبا و دیدنی است با هوای فوق العاده در منطقه ای کوهستانی. این روستا در ۴۵ کیلو متری شمال تهران، بخش رودبارقصران، دهستان رودبارقصران واقع شده است. آب و هوای این روستا بسیار دلپذیر می باشد.

نام این روستا به جهت وجود گلهای فراوان لاله در این منطقه به این نام مشهور شده است وبا گذشت زمان از لاله گون به لالون تبدیل شده است. اين منطقه یکی از مناطق جذاب کوهنوردی در البرز مرکزی است و مبدا صعود به قلل مختلفي چون «ورزا»، «برج»، «خلنو»، «پالان گردن» می باشد که تمامی این قلل ارتفاعی بیش از 4000 متر دارند. مسیر رسیدن به لالان از تهران جاده فشم است. به دو راهی فشم که رسیدید سمت راست به سمت زاگون و گرمابدر ادامه مسیر می دهید. در مسیر زاگون سمت چپ جاده باریکی با تابلوی بزرگ قرار دارد که شما را به سمت لالان هدایت می کند. از مکان های دیدنی لالان می توان به تنگه لالان، چشمه های فراوان به خصوص چشمه آب معدنی تلخ آب، رودخانه لالان، آبشار زیبای خُلنو اشاره کرد. برای رسیدن به طبیعت بکر، چند دقیقه ای پیاده روی کافی است. خوشبختانه شیب زیاد کوه اجازه نداده است که ساخت و ساز کل کوهستان را نابود کند.

گزارش برنامه

 طبق برنامه و هماهنگی قبلی ساعت 430 دقیقه صبح روز جمعه مورخ 8 3 94 تعداد 19 نفر از افراد شرکت کننده از شهریار در مقابل بانک ملی کرشته تجمع کردند که با تاخیر 15 دقیقه ای در ساعت 445دقیقه دریک صبح دل انگیز در فصل بهار با یک دستگاه مینی بوس به سمت فشم به راه افتادیم. در ساعت 0700 صبح به روستای لالان رسیدیم.

 بعد از آماده شدن افراد گروه ساعت 715 در یک هوای بهاری حرکت به سمت تنگه را آغاز نمودیم. در ابتدای صعود توسط سرپرست گروه (آقای التفات نعمتی) یکی از همنودان به نام خانم کمر بسته به عنوان سر قدم و آقای ملکی به عنوان عقب دار انتخاب شدند. برای رسیدن به تنگه از کوچه های قدیمی و باریک روستا که در حال حاضر به کوچه هایی با باغ ویلاهای بزرگ ,جدید و نسبتا لوکس تبدیل شده اند گذر کردیم. و بعد از آن وارد کوچه باغ های روستا شدیم .

در طول این مسیر سرپرست گروه تاکید بر رعایت سکوت را داشتند که جای تشکر دارد. بعد از گذر از آنها از مسیری مالرو که با انبوهی از گیاهان گلپر پوشیده شده بود و با عطری ویژه فضا را معطر کرده بود در حالی که رودخانه با ما هم مسیر بود عبور کردیم. صدای روح بخش رودخانه و صدای دلنشین پرندگان , زیبایی منطقه که سبزی همچو جنگل های شمال کشور را در خود جای داده بود دو چندان کرده بود. این رودخانه خروشان از ارتفاعات کلمب بستک خبر می آورد و با پیوستن به رود گرمابدر تا رسیدن به جاجرود می غرد و می خروشد. در این برنامه جمعی از همنوردان با روحیه بسیار بالا برای جلوگیری از خستگی همنوردان دیگر, کلمات و جملات طنز را در این گروه بر خلاف برنامه های گروهی گذشته , اقدام به شادی افراد گروه نمودند. پس از طی مسیری که تقزیبا60 تا 75 دقیقه زمان می برد، به تنگه لالان می رسیم. اما برای رسیدن به چشمه « تلخ آب » لازم است که حدودا 40 تا 60 دقیقه دیگر پیاده روی کنیم. در این مسیر نمای زیبایی از کوه ها و قله ها به چشم می خورد. در ساعت 745 دقیقه به یک آب انبار رسیدیم و بعد از برداشتن آب خنک از آنجا ادامه مسیر دادیم .

ساعت 805 دقیقه به تنگه لالان رسیدیم که برای رسیدن به این تنگه 3بار باید از درون رودخانه عبور کرد . و به علت سرعت و عمق زیاد آب پرش از روی سنگ های رودخانه صحیح نبود. بلکه باید با استفاده از دمپایی پا در آب های سرد رودخانه گذاشت و از آن عبور کرد. بعد از عبور از رودخانه مسیر پاکوب کنار رودخانه را ادامه دادیم. هوای ابری مطبوعی تنگه را فرا گرفته بود و آبشار ها , چشمه ها , برف چالها , تونل های برفی بر روی رودخانه ها که ناشی از بهمن های سال گذشته است , در طول مسیر اقدام به چشم نوازی می کردند. در ساعت 915 دقیقه بود که در کنار رودخانه در مکانی مناسب گروه شروع به صرف صبحانه نمود.مدت صرف صبحانه 15 دقیقه بود که با توجه به تصمیم گروه تمامی همنوردان در کنار یک سفره به نشانه دوستی و برادری و جلوگیری از غریبی میهمانان گروه جمع شده بودند.

نكته مهم در صعود به قلل منطقه و حتي رفتن به چشمه «تلخ آب»، اين است كه مسير كوه پيمايي از ميان دره اي باريك مي گذرد كه از دو طرف توسط ديواره هاي سنگي محصور شده است.اين امر باعث شده كه مسير عبور از اين دره در تمامي فصول كمي دشوارتر از يك مسير عادي در كوهستان باشد و شما ناچارید حداقل در دو نقطه از مسیر از رودخانه گذر کنید.از همه مهم تر آنكه در فصل زمستان و حتي اواخر پاييز و اوايل بهار امكان ريزش بهمن نیز وجود دارد .

د ر ساعت 930دقیقه با نظر سرپرست به راه ادامه دادیم. از کنار برف چالها و تونل های برفی گذشتیم. بعد از عکس گرفتن های فراوان از گروه و مناظر زیبای منطقه در ساعت 1030دقیقه به چشمه تلخاب در ارتفاع 3073 رسیدیم. این چشمه از دو چشمه متصل به یکدیگر تشکیل شده است. که یکی از آنها تلخ مزه وگازدار و دیگری ترش مزه است.آب چشمه تلخ آب دارای مزه ویژه ای، ناشی از املاح موجود در آن است است .

این چشمه از زیر سنگی سرخ رنگ می جوشد که این آب سنگ های اطراف آن راهم به رنگ مسی در آورده است. بعد از آشامیدن از آب تلخاب , دیدن زیبایی های چشمه و منطقه و انداختن چند عکس با پرچم گروه شهریاران بدون حضور 4تن از همنوردان که با نظر شخصی اقدام به استراحت نمودند بدون کوله و وسایل اضافه اقدام به ادامه مسیر به سمت آبشار خلنو دادیم.

این آبشار در دل طبیعت بکر و در ارتفاع 3400 متری قرار دارد. در ساعت 1030دقیقه ادامه مسیر به سمت آبشار را ادامه و در ساعت 1130 به آبشار زیبا و خروشان خلنو رسیدیم. سپس بعد از انداختن چندین عکس یادگاری مسیر برگشت را ادامه دادیم.

ساعت 1230 به چشمه تلخاب رسیدیم و بعد از اندکی استراحت به سمت تنگه حرکت نمودیم. به 1340 دقیقه نزدیک میشدیم که به تنگه لالان رسیدیم و بعد از عبور از رودخانه تا ساعت 1430 دقیقه سر سفره ای دوستانه تمامی اعضا اقدام به صرف نهار نمودند. بعد از صرف نهار در اقدام جالب جدیدی با نظر سرپرست و اعضای اصلی گروه همنوردان شروع به معرفی خود به یکدیگر نمودند.

بعضی با سخن زیبای طنز ,بعضی به صورت دوستانه و خودمانی و بعضی هم اداری ورسمی خود را معرفی کردند . همه کوهنورد بودند و دنیا دیده. همه با این طبیعت بزرگ شده اند و دوستدار طبیعت اند ,مردمانی از جنس خاک ولی با دلی همچون کوه بعد از صرف نهار و کلی بگو بخند و شوخی , همراه با خاطرات فراوان به سمت لالان حرکت کردیم . وقتی به نزدیکی این روستا رسیدیم با توقف گروه 2 نکته به همنوردان توسطآقای نعمتی گوشزد شد. الف: در کلیه مسیر روستا سکوت به صورت کامل رعایت شود تا موجب ناراحتی اهالی نشود. ب: اشاره به زحمت فراوان کشاورزان در امور کشاورزی شدند و خواستار عدم خسارت به باغات شدند.

ساعت به 15 رسید و گروه هم کم کم نزدیک روستا و محل شروع برنامه شد. به سمت شهریار شروع به حرکت کردیم و در طول مسیر با دوستان گرم صحبت شدیم . بعد از طی مسیر نسبتا طولانی ساعت 1830 به شهریار رسیدیم. و با امید دیدار دوستان در برنامه های آینده از گروه خداحافطی کردیم.

 تهیه و تنظیم گزارش: معصومه درخشان

پشتیبان برنامه : حسن رهنما

 شرکت کنندگان در برنامه:  آقایان و خانم ها :

میر سعید موسوی- علی ابوافتحی-عباس ملکی- فاطمه هاشمی- خانم هاشم خانلو– محمد هاشم خانلو– سمیرا کمر بسته– انسیه نیازی– التفات نعمتی - داود نوروزی- مهران خوانچه زرین- قدرت خدادادی- ابراهیم خلیلی - اسماعیل روکی- مهناز افغان – معصومه درخشان – محمد گزلی – فرزانه محمدی – محمد رضا غلامی . کوهپیمای نمونه : سمیرا کمر بسته سرپرست برنامه: التفات نعمتی

برای مشاهده ادامه تصاویر لطفا کلیک نمائید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر