گــــزارش بـــــرنـــامــه صعود به قله کوکلان 21 1 94
سه شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۴
0 نظر
867 بازدید
گــــزارش بـــــرنـــامــه  صعود به قله کوکلان 21 1 94


قله کوکلان در منطقه البرز مرکزی به ارتفاع 2405 متر، در شمال روستای آتشگاه واقع در شمال منطقه باغستان کرج مرکز استان البرز قرار دارد. این قله در بلندترین نقطه از سلسله ارتفاعات نعلی شکلی که روستای آتشگاه را از شرق تا غرب احاطه نموده به شکل عارضه صخره ای در شمال این ارتفاعات جلوه می نماید. در مجاورت آن قله دوبرار کرج و کمی دورتر ارتفاعات روستای بریانچال قرار دارد. به لحاظ استقرار روستاهای بریانچال و دوروان در شمال و برغان در شمال غربی این ارتفاعات وعبور محورهای مواصلاتی روستاهای نامبرده از محیط خارجی ارتفاعات مذکور، دسترسی به قله کوکلان از مکانهای عدیده ای امکان پذیر می باشد که دورترین آن از دوراهی آتشگاه/برغان در جنوب آتشگاه و نزدیکترین 2700 متر بعد از دوراهی نوجان بطرف بریانچال در محل تنها مرغداری این محور می باشد. از دیگر مشخصه مکان قله اینکه قلل کهار، ناز، کلون بستک و پورا به راحتی قابل رویت می باشد. 
راه دسترسی به منطقه: 
از کرج برای رسیدن به مبدا صعود یعنی روستای آتشگاه ، ابتدا از محور شمالی گوهردشت به طرف باغستان ، دویست متر بعد از زندان گوهردشت برای رسیدن به روستای آتشگاه به طرف شمال تغییر مسیر میدهیم. پس از طی سه کیلومتر دو راهی آتشگاه /برغان را سه و نیم کیلومتر به سمت برغان طی میکنیم تا قبل از تالار عسل به محل باشگاه اسب سواری فجر واقع در ضلع شرقی جاده برسیم.
شرح برنامه: 
مطابق برنامه و هماهنگی قبلی روز جمعه مورخ 21/01/94 ساعت 40/5 صبح از مقابل بانک ملی کرشته شهریار به همراه اعضای گ.ک.شهریاران به استعداد 18 تن با یک دستگاه مینی بوس (ایویکو)به رانندگی آقای زنگنه حرکت کردیم و طبق قرار قبلی چهار نفر از همنوردان در شهر جدید اندیشه و یک نفر از ملارد که در پل فردیس به ما ملحق شدند. مینی بوس آقای زنگنه پس از پیاده کردن گروه در محل باشگاه اسب سواری عازم محل قرارمان در مسیر برگشت گروه در مکان مرغداری واقع در 2700 متری بالاتر از دوراهی نوجان در محور آتشگاه به روستای بریانچال گردید. 
ساعت هفت صبح در حالی که پهنه نیلگون آسمان سراسر پوشیده از ابرهای بهاری انباشته شده 
بود و نوید روزی با دمای مطلوب بهاری را میداد، پس از انجام حرکات کششی به میانداری آقای موسوی عضو موقت گروه وتذکرات سرپرست در خصوص نحوه اجرای برنامه و تاکید به مطالعه و رعایت دقیق منشور اخلاقی و آیین نامه داخلی گروه حرکتمان را برای استقرار در خط الراس ارتفاعات مشرف آغاز کردیم تا 565 متر اختلاف سطح تا قله را پس از طی حدود 5500 متر مسافت به صفر برسانیم. 
در طول مسیر گروه به سرپرستی آقای حسن رهنما از وجود آقای ساسان میانجی در سرقدمی و آقای جعفر رستمی در عقبداری گروه برای رسیدن به قله بدون وقفه در ساعات 30/10 بهره جست. در میان راه دامنه های مخملین ارتفاعات و نوای گوشنواز پرندگان بومی اشتیاق راهپیمایی را حتی در وجود همنورد سه ساله ما برمی انگیخت.
با رسیدن به قله بساط صبحانه گروهی حال و هوای برنامه را دگرگون کرد و تا یک ساعت دوستان به صرف صبحانه، استراحت و عکسهای یادگاری انفرادی و گروهی شدند. تا ساعت 30 11 با قصد بازگشت و رسیدن به وعده گاهمان با راننده مینی بوس پس از طی یک کیلومتر توانستیم سوار بر مرکب در حالی که از نوای دلنشین همنوردمان آقای ایرج جمشیدی فیض می بردیم نردبان بر مسیر منتهی به شهریار بگذاریم.ساعت 30 12 مقابل مسجد کرشته در حالی که امید دیدار مجدد یکدیگر را از هم طلب میکردیم همگان را به خدای قادر سپردیم.
نکات مهم برنامه: 
1- شناسایی قبل از اجرای برنامه جهت اجتناب از طی مسافتهای غیر ضروری برای رسیدن به هدف.
2- همراه داشتن پوشاک مناسب فصل که البته بهترین زمان برای اجرای این برنامه 15 فروردین لغایت 15 اردیبهشت توصیه میگردد.
3- آمادگی بدنی در حد اجرای برنامه با سختی درجه (سی)باید لحاظ گردد. 
4- آب در طول مسیر یافت نمیشود.
5- آنتن دهی موبایل از پانصد متر مانده به قله وجود دارد.
6- . کل پیمایش این برنامه در حدود 7 کیلومتر بود
هزینه برنامه برای هر نفر : 000ر15 تومان
نفرات شرکت کننده : آقایان و خانمها عبارتند از : 1- ساسان میانجی( راهنما و گزارشگروعکاس برنامه)2- محسن رستمی 3- ایرج جمشیدی 4- جعفر رستمی 5- مصطفی حسن زاده 6- ابوالفضل صفدری 7- زینب حاجی رجبعلی به اتفاق آریانا و امیر صدرا صفدری 8- معصومه درخشان 9- پرویز رهگذر 10- احد صداقت 11- میر مصطفی میر عظیمی 12- فاطمه هاشمی 13- محمد قره گزلی 14- سید احمد میر جهانبخش موسوی 15- مهرداد دانشمند 16- حسن رهنما (سرپرست برنامه)

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر