تب مدیترانه ای در کوهنوردان:
یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴
0 نظر
1358 بازدید

 تب مدیترانه ای در کوهنوردان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران:تب مدیترانه ای بیماری نسبتا نادری در دنیاست و از طریق ژن مغلوب به ارث می رسد. همان گونه که از نامش پیداست، در حاشیه دریای مدیترانه شیوع بیشتری دارد. ابتدا تصور می شد در کشور ما این بیماری کمیاب است ولی امروزه پزشکان با معاینه دقیق تر، بیماران بیشتری را شناسایی می کنند و قاعدتا این بیماری می تواند در برخی کوهنوردان خصوصا در مناطق شمال غرب کشور مشاهده شود. علت وجود این بیماری در ایران به علت اشتراک ژنی ساکنان حاشیه دریای مدیترانه با مردمان کشور ما و به خصوص ساکنان منطقه آذرباییجان است(20% جمعیت ساکن منطقه کوهستانی آذرباییجان غربی و شرقی ناقل ژن این بیماری می باشند).

مشخصه اصلی بیماری، حمله های دوره ای درد شکم همراه با تب است. حمله ها در فواصل چند هفته و چند ماه اتفاق می افتد و هر بار تقریبا ۳ ۲ روز طول می کشد. شروع آن سریع و غیرقابل پیش بینی است. طی حمله ها، به دلایل ناشناخته، گلبول های سفید از عروق خارج می شوند و موادی تولید می کنند که دمای بدن را بالا برده و ایجاد تب می کند. علاوه بر آن، گلبول های سفید روی پرده های بدن مانند پرده جنب (لایه پوشاننده ریه ها)، پرده پریکارد (لایه پوشاننده قلب)، پرده سینوویوم (لایه پوشاننده مفاصل) و پرده صفاق (لایه پوشاننده احشای شکمی) تجمع و التهاب ایجاد می کنند و باعث درد در این نواحی می شوند.

 

 درد آنقدر شدید است که بیمار را وادار می کند به اورژانس مراجعه کند که گاهی این بیماری در حین برنامه های کوهنوردی که عوامل دیگری نظیر سختی برنامه کوهنوردی شرایط بروز آنرا مهیاتر می کند. دردهای شکمی گاهی با اپادنسیت اشتباه گرفته می شوند و حتی دیده شده بیمار چند بار به اشتباه تحت عمل جراحی شکم قرار می گیرد. حدود ۹۰ درصد بیماران تا قبل از ۲۰ سالگی این حمله ها را تجربه می کنند(و قاعدتا در کوهنوردان جوانتر بیشتر دیده می شود).

 نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد که سطح گلبول های سفید به میزان زیادی افزایش می یابد. گاهی پزشک معالج با تصور اینکه عفونتی در بدن بیمار وجود دارد، آنتی بیوتیک تجویز می کند غافل از اینکه بیماری اصلا عفونی نیست و بیمار بدون مصرف دارو هم بعد از چند روز خود به خود بهبود می یابد.

تب مدیترانه ای حتما باید شناسایی و کنترل شود . . . . . 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر